נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
רץ ברשת >
 • בריאות ויופי
 • עישון ואלכוהול בימי קורונה
 • עישון ואלכוהול בימי קורונה

  פורסם על ידי צביקה בתאריך 29.11.2021 18:50 (3500 חשיפות)

  אלכוהול


  תקופות ממושכות של הסגר ביתי עלולות להוביל לשעמום, מתח ובעיות נפשיות, שעלולות לגרום לצריכת אלכוהול מוגברת.

  שום כמות של אלכוהול לא מייצרת השפעות בריאותיות חיוביות, ואלכוהול הוא גורם סיכון מרכזי למחלות כרוניות ולפציעות.
  הסיכון לתמותה מכל סיבה עולה עם צריכת כמויות האלכוהול הגדלות, ורק התנזרות מוחלטת ממזערת את הסיכון לאובדן בריאות. במיוחד, לשימוש כרוני באלכוהול יש השפעות משבשות על מערכת החיסון המולדת והסתגלנית והוכח כמפחית את היכולת להתגבר על זיהומים כמו שחפת ודלקת ריאות.
  אלכוהול יכול להשפיע על חסינות באמצעות מגוון רחב של מנגנונים וסביר להניח שיהיו לשתיית אלכוהול השפעות מזיקות ביחס להידבקות בנגיף הקורונה החדש.
  נמצא כי צריכה כרונית גבוהה של אלכוהול מעלה באופן משמעותי את הסיכון לתסמונת מצוקה נשימתית חריפה, שהיא אחד הסיבוכים החמורים ביותר של COVID-19.

  בנוסף להשלכות הבריאותיות המבוססות של צריכת אלכוהול, יש לשקול היבטים חברתיים ופסיכולוגיים. במהלך המגיפה הנוכחית, דווח על עלייה באלימות במשפחה כתוצאה מהסגר ואמצעי ריחוק פיזיים אחרים.
  אלכוהול ממלא תפקיד סיבתי בתוקפנות והוא קשור קשר הדוק לסיכון ולחומרה של אלימות בין אישית, כגון בן/בת זוג אינטימי אלימות, אלימות מינית ואלימות נגד ילדים.
  במהלך סגרי COVID-19, עם משפחות בבית, ילדים נוטים יותר לראות את צריכת האלכוהול של הוריהם. שימוש או שימוש לרעה של הורים באלכוהול יכולים להשפיע על התנהגויות השתייה הנוכחיות והעתידיות של ילדים ומתבגרים וקשורים לצריכת אלכוהול ושימוש לרעה לאחר מכן בגיל ההתבגרות עד הבגרות.  brain-353837_640


  עישון


  הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה אצל מעשנים עשוי לעלות באמצעות מנגנונים שונים.
  עישון פוגע בתפקוד החיסוני והוכח כמכפיל כמעט את הסיכון להידבקות בשחפת ומגביר את הסיכון למספר סוגים של דלקת ריאות פי 3-5 ושל שפעת בערך פי חמישה.

  למרות עדויות מתאם מוקדמות המצביעות על כך שלעישון עשוי להיות השפעה מגנה מפני COVID-19, הולך ומתברר כי לעישון עשויות להיות השפעות שליליות. לדוגמה, האחוזים של מעשנים בהווה ובעבר היו גבוהים יותר במקרים חמורים בהשוואה למקרים לא חמורים של COVID-19 בעוד שמטה-אנליזה קצרה לא מצאה קשר בין מצב העישון לחומרת ה-COVID-19. סקירה שיטתית של חמישה מחקרים העלתה קשר של עישון עם התקדמות שלילית ותוצאות שליליות של המחלה.
  מספר המקרים ברוב המחקרים הוא קטן, ולא ניתן להסיק מסקנות נחרצות כיום. עם זאת, עישון הוא גורם סיכון מרכזי למחלות ריאות וכן לזיהומים חיידקיים וויראליים.
  יתרה מכך, דווח על קשר בין שיעור התמותה ומצב העישון גם למגיפת תסמונת הנשימה במזרח התיכון (MERS) בשנת 2015

  האנזים הממיר אנגיוטנסין 2 (ACE2) הוכח כקולטן SARS-CoV פונקציונלי הנחוץ לכניסה לתא המארח ולשכפול נגיפי שלאחר מכן.
  הוכח כי ביטוי גנים ACE2 גבוה יותר באפיתליה של דרכי אוויר קטנות וגדולות של מעשנים בריאים. עם אף פעם לא מעשנים, עם מעשנים נוכחיים בעלי הביטוי הגבוה ביותר.


  ביטוי מוגבר של הגן ACE2 בדרכי הנשימה של מעשנים נוכחיים דווח גם במחקר אחר.

  סיגריות אלקטרוניות ומכשירים חלופיים אחרים לא צפויים להיות אופציה בטוחה יותר בהתייחס לסיכונים הקשורים ל-COVID-19, מאחר שהם משתמשים בטבק ומייצרים עשן או אדים, הם עלולים לגרום לנזק ריאתי זיהומיות שנצפה עם סיגריות מסורתיות.


  דירוג 0/5
  דירוג: 0/5 (0 קולות)
  ההצבעות מושבתות!
  האחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
  ×

  הצהרת נגישות

  אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
  האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
  אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

  אודות ההנגשה באתר:

  • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
  • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
  • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
  • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
  • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
  • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
  • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
  • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
   לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
  • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
  • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.