נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  החינוך הטכנולוגי בשנת הלימודים תש"פ: עלייה במספר התלמידים ובתקציב
29/8/2019 5:13

ד''ר עופר רימון, ראש מינהל טכנולוגיה ומנמ"ר משרד החינוך. צילום: ניב קנטורhttps://www.pc.co.il/wp-content/uploads/2017/02/ofer600-300x210.jpg 300w" sizes="(max-width: 600px) 100vw, 600px" />


שנת הלימודים תש"פ, שאמורה להיפתח ביום א' הקרוב, תהיה בסימן של, בין היתר, המשך הגידול בביקושים ללימודי מקצועות החינוך הטכנולוגי, שאותם מלמדים ב-250 בתי ספר בארץ - בכיתות ז' עד י"ב. לדברי ד"ר עופר רימון, ראש מינהל טכנולוגיות ומנמ"ר משרד החינוך, הצפי הוא שבשנת הלימודים החדשה ילמדו במסגרות אלה 166 אלף תלמידים, לעומת 159 אלף בשנה הקודמת - גידול של קצת יותר מ-4%. העלייה ניכרת בפרט במגמות התקשוב והסייבר, ולפי הערכת משרד החינוך, השנה צפויים ללמוד בהן 26 אלף תלמידים.


בראיון לקראת פתיחת שנת הלימודים ציין ד"ר רימון כי השנה הוסיף המשרד סכום של 70 מיליון שקלים לחינוך הטכנולוגי. זאת, לאחר שבשנה שעברה זכה התחום לתוספת של 250 מיליון שקלים על התקציב הקבוע של התחום, שעומד על 700 מיליון שקלים.


עשור של פעילות לחינוך הטכנולוגי


"השנה אנחנו מסכמים עשור לפעילות של החינוך הטכנולוגי", אמר רימון. "בתקופה זו חל שינוי מדהים במיצובו של חינוך זה, ואם לפני 10 שנים למדו במסגרות אלה כ-120 אלף תלמידים, הנתון גדל מאז ב-30%". לדבריו, משרד החינוך יעקוף את היעד שהוא שם לעצמו - 180 אלף תלמידים בחינוך הטכנולוגי עד 2020.


בהתייחסו ללימודי התקשוב והסייבר הוא אמר כי במגמות אלה מקבלים התלמידים מזה שבע שנים הסמכות מקצועיות, בנוסף לתעודת הבגרות. הסמכות אלה מסייעות לבוגרים בהשתלבות הן ביחידות צבאיות והן באזרחות. "עד כה, 30 אלף תלמידים קיבלו תעודות הסמכה כאלה", הוסיף.


בהקשר זה ציין רימון לשבח את שיתוף הפעולה בין תעשיית ההיי-טק לבין בתי הספר שבהם נלמד החינוך הטכנולוגי. במסגרת הפרויקט המשותף לשני הצדדים ולמשרד החינוך, חברות היי-טק מאמצות כיתות לימוד בחינוך הטכנולוגי ומסייעות לתלמידים בפרויקטי גמר ובעבודות נוספות שהמורים מטילים עליהם. "השנה השתתפו בפרויקט 20 אלף תלמידים מרחבי הארץ, שלמדו הנדסת תוכנה ותקשוב, ואני מעריך שהמספרים הללו ילכו ויגדלו", אמר.


הצפי: גידול במספר הבנות שלומדות בחינוך הטכנולוגי


השנה צפוי, בנוסף, גידול משמעותי בפרויקט שיזם מינהל הטכנולוגיות במשרד החינוך, שמטרתו להגדיל באופן משמעותי את מספר הבנות שפונות ללימודי רובוטיקה והנדסה. במסגרת הפרויקט, שהחל לפני שלוש שנים, בכל חטיבת ביניים מאותרות בנות בעלות פוטנציאל ללימודים מדעיים, והן משתתפות בקורס בן 12 מפגשים. "אנחנו נותנים להן טעימה מתחומי לימוד אלה, כדי שבבוא היום, כשהן יצטרכו להחליט לאיזו מגמה ללכת, הן ישקלו גם את המגמות הללו", אמר רימון.


לדבריו, "חלק ניכר מהבנות לא פונות למגמות האלה כי הן נרתעות מהן מראש, מבלי לדעת במה המדובר. אנחנו מסבירים להן שזה קורס רשות, ללא שום התחייבות ומחויבות ללימודי המשך במקצועות אלה". במבט לאחור, ניתן לציין אחוזי הצלחה לא קטנים של המיזם. כך, שיעור הבנות בכיתות הלימוד של הרובוטיקה עומד על 15%, לעומת אפס לפני שלוש שנים. בשנת הלימודים הקרובה ילמדו בקורסים אלה 1,600 בנות, ב-120 בתי ספר – פי שניים לעומת שנת הלימודים הקודמת.


על פי רימון, לימוד המקצועות הטכנולוגיים צריך להתחיל מוקדם. "אנחנו סבורים שאת מקצועות הלימוד שמכינים את הצעירים ללימודי מחשוב ומדעים באקדמיה יש להתחיל מבתי הספר היסודיים", אמר. "לכן, השנה ילמדו את מקצועות הרובוטיקה, בשפת התכנות סקרץ', ב-580 בתי ספר יסודיים, החל מכיתות ד'. זאת, בדרך למימוש החזון שלנו - ללמד רובוטיקה כבר מכיתה א'".


חוזרים לתקשב את בתי הספר


בשנה הבאה יחזור משרד החינוך לביצוע הפרויקט לתקשוב כלל בתי הספר בארץ, שהחל עוד בתקופתו של גדעון סער כשר החינוך, אולם לא קודם על ידי השרים שבאו אחריו.


"כיום יש 1,900 בתי ספר מתוקשבים ובשנה הבאה יתווספו 200 בתי ספר", אמר ד"ר רימון. התקציב הכולל של הפרויקט השנה עומד על 40 מיליון שקלים, שנועדו לצורך הקמת תשתיות אינטרנט ורשתות תקשורת בבתי הספר, והוספת מחשבים לכל כיתה. בנוסף, המשרד מקצה 10 מיליון שקלים לטובת התפעול השוטף של הפרויקט. הרשויות המקומיות משתתפות במימון של הפרויקטים הללו, בהתאם לרמה הסוציו-אקונומית של כל אחת מהן.


יצוין כי הגידול נעשה בקצב איטי, מאחר שעל פי נתוני משרד החינוך יש בסך הכל 3,000 בתי ספר שהם פוטנציאלים לתקשוב, כך שהדרך עדיין ארוכה.


הפוסט החינוך הטכנולוגי בשנת הלימודים תש"פ: עלייה במספר התלמידים ובתקציב הופיע ראשון באנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיותהאחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
שליחת תגובה
חוקי שליחת תגובות*
תגובות חברי האתר מאושרות אוטומטית
כותרת*
_CM_USER*
_CM_EMAIL*
_CM_URL*
הודעה*
קוד אבטחה*

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.