נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  לא ייאמן: טיקטוקרים אנטי ישראלים גייסו לקמפיין שלהם את… בן לאדן!
19/11/2023 4:52

ההתפתחות ההזויה האחרונה, הקשורה למאבקי הגרסאות והתפישות בין תומכי ישראל לתומכי התנועה לשחרור פלסטין, היא הפיכתו של מכתב משנת 2002 לוויראלי. מדובר בלא סתם מכתב, אלא בזה שניסח לא אחר מאשר אוסאמה בן לאדן – מנהיג ארגון הטרור אל קאעידה אשר חוסל על ידי הקומנדו האמריקני ב-2011. בן לאדן נחשב כמוח מאחורי פיגועי ה-11 בספטמבר ואסון התאומים. הטקסט של הארכי-טרוריסט, שצץ לפתע בטיקטוק (TikTok), זוכה בימים אלו בתמיכה של צעירים אמריקנים ומופץ על ידם לכל עבר.


המכתב, שהופנה במקור לעם האמריקני, ניסה להצדיק את הפיגועים על ידי האשמת ארצות הברית בתמיכתה בישראל ובמעורבותה בסכסוכים במזרח התיכון, וכעת יש מי שמוצאים בו "צדק" ומסכימים עם שנאמר בו בדבר אחריותה ישראל לאסון שפקד את האמריקנים ב-2001. במכתבו האשים בן לאדן את ארצות הברית בהיותה "מעצמה צבועה ותוקפנית", שגרמה ל"סבל ואי צדק" בכל העולם. הוא הדגיש בדבריו במיוחד את תמיכתה של ארה"ב בישראל, בטענה שהיא הובילה לעקירת פלסטינים מבתיהם ולסכסוך המתמשך באזור כולו. בן לאדן גם מתח ביקורת על מדיניות החוץ של ארה"ב, בטענה שהיא ערערה במכוון את היציבות במדינות רבות במזרח התיכון ויצרה את התנאים לעלייתן של קבוצות קיצוניות, שבסך הכל, לדידו, ניסו להיאבק ברוע הגזרה.


המכתב נכתב שנה לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, שכזכור הוציא ארגון אל קאעידה לפועל ושכללו ארבעה מטוסים חטופים שהוטסו לתוך בנייני מרכז הסחר העולמי בניו יורק, כמו גם אל הפנטגון. היו גם מטוסים שרוסקו מחוץ לוושינגטון די.סי. ובשדה בשאנקסוויל, פנסילבניה. ההתקפות הביאו למותם של כ-3,000 בני אדם, גרמו לנזק של מיליארדי דולרים, שינו את תפישת ביטחון הפנים בארה"ב וגרמו בזמנו לאמריקנים ולרבים בעולם המערבי לשבר גדול.


מיליוני צפיות – האם זה הרבה במונחים אמריקנים?


אלא שהשבוע התוכן הוותיק שעליו חתום בן לאדן – שניסה להצדיק את מתקפת הטרור מהחמורות שאירעו בעולם המערבי מזה שנים רבות – התחיל להסתובב ולהיות מופץ לפתע בפלטפורמת המדיה החברתית טיקטוק. סרטוני הווידיאו והפרסומים שהדהדו את תוכן המכתב זכו, כך לפי דיווח של CNN, ללפחות 14 מיליון צפיות עד יום ה' האחרון.


TikTok בישרה ביום ה' כי הסרטונים המקדמים את המכתב מפרים את הכללים שלה נגד "תמיכה בכל צורה של טרור", הצהירה כי מספר הסרטונים שמקדמים את המכתב היה "קטן", והוסיפה ש-"הדיווחים על כך שהוא הפך לטרנדי בפלטפורמה שלנו אינם מדויקים".


הוושינגטון פוסט דיווח עם זאת כי רוב הסרטונים המדוברים הוסרו בכלל בידי טיקטוק בסופו של עניין ולדבריו הפעולה הזו של החברה מקשה להבין בדיעבד את היקף תפוצתם. לפי הדיווח של הפוסט, חיפוש אחר המכתב שביצע כתב מטעם האתר ביום ה' בבוקר, חשף כ-700 סרטוני טיקטוק בנושא, שרק מעטים מהם זכו ליותר ממיליון צפיות. לפי דיווח זה, פחות ממיליון צפיות בסרטון אינה תופעה נדירה בטיקטוק, שם סרטונים מונגשים למשתמשים במתכונת מהירה ולכן נצרכים בהיקפים גבוהים. הפוסט דיווח כי המשתמש הממוצע בארה"ב צופה בתכני טיקטוק במשך יותר משעה ביום.
הטענה: ישראל ותמיכת ארה"ב בה – המניע לטרור הערבי


הופעתו המחודשת של המכתב, ופרסומו הנפוץ כיום בטיקטוק קשורים ישירות למלחמת ישראל-חמאס ולהתנגשות הישראלית-פלסטינית שמטלטלת מאז אירועי השבת השחורה ב-7 באוקטובר את העולם.


התוכן המסוים והנרטיב שהציג בן לאדן במכתבו עוררו ויכוח עכשיווי בקרב צעירים אמריקנים וגרמו לחלקם – באופן מתמיה במיוחד – להביע אהדה דווקא לדעותיו של המחבל האכזר. אנשים אלו טוענים כי פעולותיה של ארצות הברית במזרח התיכון אכן תרמו לעליית הטרור העולמי וכי מכתבו של בן לאדן מעלה סוגיות ותהיות חשובות לגבי מדיניות החוץ של ארה"ב.


כך קרה שפלטפורמת הסרטונים הקצרים והפופיים באופיים הופצצה פתאום בקליפים שהפיצו את המכתב, ושמופיעים בהם אנשים שטוענים כי למדו ממנו דברים חדשים ומטלטלים.


סרטון אחד שכזה, שכבר אינו זמין בפלטפורמה אחרי שנחשף ליותר מ-1.6 מיליון צופים, כולל דברים של משפיען טיקטוק ניו יורקי בתחום הלייף סטייל, שעודד אנשים לקרוא את המכתב ואמר, "אם קראתם אותו, הודיעו לי אם גם אתם עוברים משבר קיומי ממש ברגע זה, כי ב-20 הדקות האחרונות השתנתה כל נקודת המבט שלי על כל החיים שהאמנתי בהם וחייתי".


בסרטון אחר, שנצפה יותר מ-100 אלף פעמים, משתמש טיקטוק שמפרסם בקביעות ביקורת על הממשל האמריקני התייחס למכתב וציין כי "אם אנחנו מתכוונים לקרוא לאוסמה בן לאדן טרוריסט – כזו היא גם הממשלה האמריקנית". אותו בחור טען למעשה שהמכתב, בקריאה כיום, מספק פרספקטיבה חלופית על אירועי ה-11 בספטמבר ומאתגר את הנרטיב האמריקני המרכזי הטוען כי העולם המוסלמי נאבק בארה"ב מבחינה אידיאולוגית בלבד.


בסרטון אחר, שגם הוא הוסר מאז, אמריקנית צעירה הביעה את אהדתה לדעותיו של בן לאדן וטענה כי תמיכת ארה"ב בישראל היוותה גורם מרכזי בסכסוך המתמשך במזרח התיכון. לדבריה, מה שכתב מנהיג אל קעידה, שכבר אינו בחיים שנים רבות, מעלה שאלות חשובות לגבי התנהלות ארה"ב כמעצמה עולמית.


כאמור, בין האמריקנים שמזדהים עם דעותיו של בן לאדן נשמעת הטענה ש"ישראל אשמה" באירועי ה-11 בספטמבר, בטענה שכיבוש השטחים הפלסטינים ופעולותיה הצבאיות נגד תושביהם הם שיצרו טינה וכעס בקרב המוסלמים וזה מה שהוביל לעלייתן של קבוצות קיצוניות כמו אל-קאעידה או חמאס. המצדדים בתפישה זו גם סבורים כי תמיכתה הבלתי מעורערת של ארה"ב בישראל האיצה את התוקפנות שפיתחו ארגוני ההתנגדות לישראל בכל רחבי העולם הערבי.


הסרטונים בנידון גרמו לאמריקנים רבים לומר כי ידעו מעט על בן לאדן ולהעלות תהיות אודות מה שלימדו אותם בנוגע למעורבות הצבאית-מדינית האמריקנית ברחבי העולם. תגובת טיקטוקר אחד שכתב כי "שיקרו לנו כל חיינו" היא למעשה המייצגת את הטענה שגרמה להפיכת התוכן לוויראלי.האחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
שליחת תגובה
חוקי שליחת תגובות*
תגובות חברי האתר מאושרות אוטומטית
כותרת*
_CM_USER*
_CM_EMAIL*
_CM_URL*
הודעה*
קוד אבטחה*

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.