נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  בניסיון לרסן אנטישמיות בשירותיה: מטא תסיר את המילה 'ציונים'
9/7 8:04

מטא (Meta) – חברת האם של פייסבוק, אינסטגרם ושירות מדיה חברתית אחרים – הודיעה היום (ג') כי תחל להסיר את המונח "ציונים" מהפלטפורמות שלה. ההחלטה מגיעה לאחר עלייה בתוכן אנטישמי בשירות החברה, אשר סומן על ידי משתמשים וארגוני זכויות אדם.


בהצהרה מטעמה אמרה מטא כי המונח "ציוני" משמש יותר ויותר כהשמצה של משתמשים יהודים. לדבריה בהודעתה היום, בכוונתה להסיר תוכן מהפלטפורמה במקרים שבהם הוא משתמש בסטריאוטיפים אנטישמיים או בדברי שנאה לגבי יהודים או ישראלים, תחת מסגרת של התנגדות לציונות (לדוגמה: "הציונים חזירים"). החברה הוסיפה והצהירה כי תעבוד עם מומחים כדי לפתח קווים מנחים חדשים לזיהוי והסרה של תוכן שנאה.


ההחלטה עשויה להיות שנויה במחלוקת, מכיוון שחלק מהמשתמשים יכולים לטעון שהיא מגבילה את חופש הביטוי. עם זאת, מטא הגנה על החלטתה בתוקף. "יש לנו אחריות ליצור סביבה בטוחה ומכילה עבור כל המשתמשים, וזה כולל הגנה על משתמשים יהודים מפני הטרדה והתעללות", אמר דובר החברה.
עדיין לא ברור כיצד תאכוף מטא את המדיניות החדשה הזו. מלבד התייעצות עם מומחים לצורך זיהוי והסרה של תוכן שנאה, הסתמכות על סוקרים אנושיים ואלגוריתמים שהיא מתכנתת, יש להניח שמטא תשתמש גם ביכולות בינה מלאכותית מתקדמות על מנת לזהות ולהסיר באופן אוטומטי פוסטים המכילים את המונחים 'ציוני' או 'ציונים', אבל כשאלו נאמרים בקונטקסט לעגני או גזעני במכוון.


החלטתה זו של ​​מטא צפויה לעורר עוד יותר את הדיון בנוגע למה לגיטימי או לאו בכל הקשור לזכות הביטוי של המשתשמים, ויש להניח שתרגיז במיוחד פלסטינים ופרו-פלסטינים, שיטענו שזו סוג של צנזורה שלהם בעידן הטעון הנוכחי. מנגד יהיו רבים שיטענו כי זהו צעד חשוב בהגנה על משתמשים יהודים מפני הטרדה מקוונת בשירותי מטא.


סשה רויטמן-דרטווה, מנכ"ל CAM, התנועה למאבק באנטישמיות.https://www.pc.co.il/wp-content/uploads/2024/01/סשה-רויטמן-דרטווה-מנכל-התנועה-למאבק-באנטישמיות-בועידת-דורטמונדט-קרדיט-CAM-1-300x156.jpg 300w, https://www.pc.co.il/wp-content/uploads/2024/01/סשה-רויטמן-דרטווה-מנכל-התנועה-למאבק-באנטישמיות-בועידת-דורטמונדט-קרדיט-CAM-1-768x396.jpg 768w, https://www.pc.co.il/wp-content/uploads/2024/01/סשה-רויטמן-דרטווה-מנכל-התנועה-למאבק-באנטישמיות-בועידת-דורטמונדט-קרדיט-CAM-1-290x150.jpg 290w" sizes="(max-width: 806px) 100vw, 806px" />

סשה רויטמן-דרטווה, מנכ"ל CAM, התנועה למאבק באנטישמיות. צילום: יח"צ


"מקווים שרשתות חברתיות נוספות ינקטו בצעדים דומים"


סשה רויטמן-דרטווה, מנכ"ל התנועה למאבק באנטישמיות, מסר בתגובה להודעת: "ההחלטה שקיבלה מטא (פייסבוק) מבורכת, והיא הצעד הראשון בדרך להבנה שלשימוש במונח 'ציונים' כדרך של אויבינו להסתיר שנאת יהודים היא פסולה ובוטה, ואין לכך מקום. במשך זמן ארוך מדי, יכלו גורמים אנטישמיים ופרו-פלסטינים להשתמש במילה 'ציוני' ברשתות החברתיות באופן חופשי, כאשר ברור כי הכוונה שלהם היא לייחס אותה כגנאי, ולהשתמש בה כ'נשק' במלחמת ההסברה שמתקיימת נגדנו. מאז ה-7 באוקטובר, ועוד קודם לכן, ראינו כיצד שיח מסית, אלים ואנטישמי המתקיים באינטרנט הופך לתקריות אלימות וטרור נגד יהודים, וצריך לעצור את השיח הזה בזמן. מדובר בצעד חשוב מצד 'מטא', ואנו מקווים שרשתות חברתיות נוספות ינקטו בצעדים דומים. נמשיך לפעול באופן יומיומי כדי שזה יקרה".


תצנזר את הביטוי "ציונים" שבו נעשה שימוש כנגד יהודים. מטא.https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... ary-453204601-300x156.jpg 300w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... ary-453204601-768x396.jpg 768w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... ary-453204601-290x150.jpg 290w" sizes="(max-width: 806px) 100vw, 806px" />


הפוסט בניסיון לרסן אנטישמיות בשירותיה: מטא תסיר את המילה 'ציונים' הופיע ראשון באנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיותהאחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
שליחת תגובה
חוקי שליחת תגובות*
תגובות חברי האתר מאושרות אוטומטית
כותרת*
_CM_USER*
_CM_EMAIL*
_CM_URL*
הודעה*
קוד אבטחה*

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.