נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  מתחילת המלחמה, האנטישמיות ברשתות החברתיות זינקה ב-264%
30/1 6:17

העלייה בהיקפי האנטישמיות מאז ה-7 באוקטובר מורגשת ברחובות ערי אירופה, ארצות הברית ומקומות נוספים בעולם, אך אולי אפילו יותר מזה ברשתות החברתיות. מדו"ח מצב האנטישמיות בעולם של ההסתדרות הציונית, הסוכנות היהודית ומשרד הקליטה, שסקר רשתות חברתיות נבחרות, עולה כי בחודשים אוקטובר-דצמבר נרשמה עלייה של 264% בשיח האנטישמי בהן, בהשוואה לחודשים יולי-ספטמבר. כאשר משווים בין 17 הימים שקדמו לפרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר ל-17 הימים שלאחר מכן רואים זינוק של 400%.


הדו"ח הוגש לוועדת העלייה והקליטה של הכנסת, שדנה אתמול (ב') בגידול החד והמדאיג בהיקפי האנטישמיות בעולם מאז אירועי ה-7 באוקטובר. אחד הנתונים בדו"ח מראה שמאז תחילת המלחמה נרשם זינוק של 1,200% בפוסטים שכללו שקראו לאלימות נגד יהודים, ישראלים וציונים, כאשר 79% מהם פורסמו בערבית.


על פי הדו"ח, בדומה למגמה בשנים האחרונות, גם בימי המלחמה, מרבית השיח האנטישמי ברשת הוא מסוג "אנטישמיות חדשה" – שנאת יהודים במסווה של התנגדות לפעילות של צה"ל ומדינת ישראל. המקור העיקרי של השיח הזה הוא בחוגים פלסטיניים, פרו-פלסטיניים ומה שמכונה "פרוגרסיביים". יתרה מזאת, החלק ברשתות החברתיות של שיח האנטישמיות החדשה מכלל השיח האנטישמי בתקופת המלחמה (74.1%) גדול יותר, באופן בולט, מאשר בחודשי 2023 שקדמו לה (58.8%) וביחס ל-2022 (68%).


בנוסף, על רקע המלחמה נרשמה עלייה ניכרת בשיח האנטישמי שכולל הכחשת השואה ועיוותה.


בחלוקה גיאוגרפית, מוקדי השיח האנטישמי העיקריים ברשתות החברתיות הם בארצות הברית, צרפת, אוסטרליה, בריטניה, קנדה, גרמניה, דרום אפריקה, ארגנטינה וספרד.


שיקלי: להגיש תביעות על אנטישמיות נגד החמאס והרשות הפלסטינית


שר התפוצות והמאבק באנטישמיות, עמיחי שיקלי (הליכוד), אמר בדיון כי "עיקר שיח השנאה ברשתות החברתיות מתנהל ב-X, לשעבר טוויטר, ובטיקטוק – שם הצעירים נחשפים לעמדות אנטישמיות ואנטי ישראליות". הוא קרא להגיש תביעות על אנטישמיות נגד החמאס והרשות הפלסטינית.


יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), ציין כי "מדינת ישראל נמצאת בתקופה הקשה ביותר מאז הקמתה. שישה יהודים נרצחו בשנה החולפת על רקע אנטישמי מחוץ לישראל". בהתייחסו לגידול בשיח האנטישמי ברשתות החברתיות אמר ח"כ פורר כי אמנם, היקף הניטור בהן של שיח זה קטן יחסית לניטור פוסטים שקוראים לטרור, אבל יש להיאבק בהם. בין היתר, ציין, ההסתה האנטישמית ברשתות מגיעה מהקמפוסים של האוניברסיטאות, ושם היא דומיננטית. "יש להכניס את הציונות כערך מוגן בקמפוסים. זוהי משימה בינלאומית ואנחנו לא לבד בה", הוסיף.


יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונות העולמית, ציין ש-"המלחמה פרצה את הסכר להתגברות האירועים האנטישמיים במרחב הפיזי ובמרחב הטכנולוגי. האחריות לחינוך לסובלנות, לחקיקה, לאכיפה ולמלחמה באנטישמיות היא של כל הממשלות ברחבי העולם".


דובר נוסף בדיון היה ד"ר פליקס קליין, נציב המאבק באנטישמיות וקידום חיים יהודיים מטעם ממשלת גרמניה. הוא אמר כי "בארבעת החודשים האחרונים אנחנו רואים את העלייה באנטישמיות ברשתות החברתיות בגרמניה, ואנחנו לא יכולים לאפשר זאת. ממשלת גרמניה קיבלה החלטה להגביר את אבטחת המוסדות היהודיים במדינה".


יש לשבור את חומות האנטישמיות - גם ברשתות החברתיות.https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... k_473788954-1-300x156.jpg 300w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... k_473788954-1-768x396.jpg 768w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... k_473788954-1-290x150.jpg 290w" sizes="(max-width: 806px) 100vw, 806px" />


הפוסט מתחילת המלחמה, האנטישמיות ברשתות החברתיות זינקה ב-264% הופיע ראשון באנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיותהאחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
שליחת תגובה
חוקי שליחת תגובות*
תגובות חברי האתר מאושרות אוטומטית
כותרת*
_CM_USER*
_CM_EMAIL*
_CM_URL*
הודעה*
קוד אבטחה*

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.