נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  עיריית רעננה תקיים פיילוט רחב להטעמת כלי AI בתהליכי עבודה
30/1 5:47

עיריית רעננה החלה באחרונה בפיילוט רחב היקף, שמטרתו בדיקה מקיפה של שילוב שורת פתרונות בינה מלאכותית בתהליכי עבודה של מחלקות וגופים שונים בעירייה. תהליכי הפיילוט לא דורשים תקצוב, וחלקם כבר החלו, בעוד שהאחרים יחלו לאחר הבחירות לרשויות המקומיות, שצפויות להתקיים ב-27 בפברואר.


את הפרויקט מוביל אגף המחשוב של עיריית רעננה, בראשות דגנית בן יעקב. בין היתר, יוטמעו במסגרתו צ'טבוט במוקד העירוני, שיתממשק למערכת ה-CRM, מערכות לשליפת מידע מהירה, מערכות ניהול ידע, ניהול קבצים חכם וסיכומי פגישות מבוססי AI עבור כלל האגפים.


מערכת נוספת שתהיה בפיילוט השנה נועדה לסייע לקבלת החלטת על בסיס עיבוד נתונים, והיא תשמש עבור אגפי הביטחון של עיריית רעננה, על מנת שאלה יוכלו להגיב מהר יותר להתראות ולמוקד העירוני. פתרונות נוספים יוטמעו בתהליכים לשיפור חזות העיר, במערכת קבלת החלטות מבוססת בינה מלאכותית על כלי GIS ובנושא הפיתוח האנושי.


התוכנית יצאה לדרך לאחר אישור של ראש העיר, חיים ברוידא, והנהלתה. בשלב זה התוכנית לא תוקצבה סופית, אולם על פי הערכות של גורמים שראו אותה, מדובר בהשקעה של מאות אלפי שקלים, לאורך כמה שנים – אם הפיילוט יוכתר בהצלחה ובעירייה יחליטו להרחיב את הפרויקטים.


"תוכנית שאפתנית ומאתגרת, ייחודית לרעננה"


לדברי בן יעקב, "מדובר בתוכנית שאפתנית ומאתגרת, ייחודית לרעננה, כאשר הדגש הוא על בחינת האפשרויות והתאמת המערכות לתהליכים, ועל סמך זה העירייה תקבל החלטה האם להמשיך הלאה".


"אנחנו מבינים שהעולם שלנו משתכלל מאוד, ומאז שה-AI פרצה חלים המון שינויים", אמרה. "הבינה המלאכותית יכולה להביא לקפיצת מדרגה בעירייה. עם הפיילוט אנחנו נכנסים לסוג של מעבדה, לניסיון עם הגורמים בשטח. הפיילוט יימשך לאורך כל השנה, ועל בסיסו נחליט האם להמשיך עם הפרויקט".


יוגב אריה, מנהל מחלקת תכנון תשתיות ועיר חכמה באגף המחשוב של עיריית רעננה.https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... -bdec8ca67802-211x210.jpg 211w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... f3-bdec8ca67802-84x84.jpg 84w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... -bdec8ca67802-269x269.jpg 269w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />

יוגב אריה, מנהל מחלקת תכנון תשתיות ועיר חכמה באגף המחשוב של עיריית רעננה. צילום: עופר קפלן


יוגב אריה, מנהל מחלקת תכנון תשתיות ועיר חכמה באגף המחשוב של עיריית רעננה, שמוביל את הפרויקט, הוסיף פרטים: "ביצענו סקירה מקיפה של כל האזורים בעירייה שהבינה המלאכותית יכולה לסייע בהם, וגילינו שיש לא מעט כאלה. מתוך הרשימה הארוכה בחרנו 15 פרויקטים שעליהם נתחיל לבצע פיילוט". לדבריו, הפרויקטים הם חוצי אגפים ונושאים – "דבר שיאפשר לנו לקבל תמונת מצב כוללת, ועל בסיס זה נחליט אילו כלים מתאימים לעבודה ואילו לא".


כאמור, אחת הפעילויות שכבר נמצאות בניסוי היא סיכומי הפגישות. "יש בעירייה הרבה מאוד פגישות וכולן צריכות להיות מתועדות, בעקבות כולן מוציאים סיכומי פגישה", אמר אריה. "יש מערכת שמוציאה את הסיכומים, והמערכת שאנחנו בודקים בפיילוט תלווה את הקלטת הפגישות. היא תביא לכך שהמשתתפים בפגישה יוכלו לקבל את הסיכום שלה מיד עם סיומה. מערכת הבינה המלאכותית מתמללת את מה שהמשתתפים אמרו, בעברית – וזה החוזק שלה, ומעבדת את הדברים. עם כל המגבלות של השפה העברית, היא יודעת להוציא חתימה קולית, לתייג כל אדם שמדבר".


"בהמשך", ציין, "המערכת תדע להוציא מתוך הסיכומים רשימה של משימות למערכת ייעודית אחרת – הכול כאמור תלוי בהצלחת הניסוי".


שדרוג המוקד העירוני


אזור אחר בעירייה שמנהלי הפרויקט תולים בו הרבה תקוות לשדרוגו הוא המוקד העירוני, שכבר כיום מצויד במערכות חכמות, שמסייעות לשרת טוב יותר את התושבים – דבר שבא לידי ביטוי במיוחד בחודשים האחרונים, מאז פרוץ המלחמה. הפרויקט המדובר יתחבר למערכת הCRM, שעיריית רעננה השקיעה בשנים האחרונות משאבים רבים בשדרוגה ובהפיכתה לדאטה בייס העירוני. מדובר בבוט שניתן יהיה להפנות אליו שאלה כל צורה בכל שפה, והוא אמור לתת את התשובות במהירות. כרגע הפרויקט הזה נמצא בבדיקת היתכנות, אולם בעירייה מציינים שבמידה שהוא יבוצע, תהיה לכך משמעות אדירה מבחינת התקשורת עם הציבור.


אריה ובן יעקב אומרים כי בתהליך שעובר על עיריית רעננה שותפים ספקי הטכנולוגיה שלה. בנוסף לפיילוט, העירייה עורכת הכשרות לעובדים במחלקות השונות שאמורים להפעיל את כלי ה-AI.


דגנית בן יעקב, מנמ"רית עיריית רעננה.https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... /01/benyaakov-300x156.jpg 300w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... /01/benyaakov-768x396.jpg 768w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... /01/benyaakov-290x150.jpg 290w" sizes="(max-width: 806px) 100vw, 806px" />


הפוסט עיריית רעננה תקיים פיילוט רחב להטעמת כלי AI בתהליכי עבודה הופיע ראשון באנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיותהאחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
שליחת תגובה
חוקי שליחת תגובות*
תגובות חברי האתר מאושרות אוטומטית
כותרת*
_CM_USER*
_CM_EMAIL*
_CM_URL*
הודעה*
קוד אבטחה*

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.