נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  הנשיאים ביידן ו-שי נפגשו ודנו בין השאר בבינה מלאכותית
16/11 5:51

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, ונשיא סין, שי ג'ינפינג, קיימו אתמול (ד') מפגש היסטורי שנמשך כארבע שעות, ובו דנו בנושאים גלובליים רבים, החל מסכסוכים צבאיים ועד סחר בתרופות. לפי דיווח של רויטרס, ביידן קיבל את פני המנהיג הסיני באחוזת פילולי, השוכנת דרומית לסן פרנסיסקו, ופגישתם נערכה לקראת פסגה של הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה-פסיפיק (APEC).


בפגישה, שנערכה אמש (לפי שעון ישראל), קיימו השניים בין השאר דיון גם בנוגע לנושא שמעסיק כיום את עולם הטק ומשבש תחומים רבים בעולם ה"אמיתי" – הבינה המלאכותית. שני המנהיגים, שמדינותיהם מעורבות במלחמת סחר ממושכת, הכירו בהשפעה העמוקה של הבינה המלאכותית על העולם כבר כעת ובצפי שזו תתעצם בקרוב, ודיברו על האפשרות לעבוד יחד כדי להבטיח פיתוח ופריסה אחראיים שלה.


כשהמנהיגים בירכו זה את זה לפני תחילת המפגש, אמר ביידן שיש להם מחויבות להבטיח שהתחרות המסחרית בין הארצות לא תהפוך לקונפליקט של ממש. שי ציין  שלמרות כמה בעיות "קשות", סין וארצות הברית צריכות להיות "בעלות יכולת מלאה להתעלות מעל ההבדלים". "כוכב הלכת ארץ גדול מספיק כדי ששתי המדינות יצליחו בו", ציין שי.


במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר המפגש הצהיר ביידן: "חזרנו לתקשורת ישירה, פתוחה וברורה". לדבריו השיחה בין המנהיגים יצרה מצב של "התקדמות משמעותית" ביחסי סין-ארה"ב.


לא עלה על סדר היום במפגש. יצוא שבבי AI מארה"ב לסין.https://www.pc.co.il/wp-content/uploads/2023/06/תחום-חדש-שחבל-ביחסי-ארהב-סין.-שבבי-AI.-e1688040397154-300x156.jpg 300w, https://www.pc.co.il/wp-content/uploads/2023/06/תחום-חדש-שחבל-ביחסי-ארהב-סין.-שבבי-AI.-e1688040397154-768x396.jpg 768w, https://www.pc.co.il/wp-content/uploads/2023/06/תחום-חדש-שחבל-ביחסי-ארהב-סין.-שבבי-AI.-e1688040397154-290x150.jpg 290w" sizes="(max-width: 806px) 100vw, 806px" />

לא עלה על סדר היום במפגש. יצוא שבבי AI מארה"ב לסין. צילום: עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה. מקור: ShutterStock


בנוגע ל-AI – המנהיגים לא יצאו בהכרזה משותפת


במהלך שלוש השנים האחרונות, המתיחות בין סין לארה"ב גברה והמדינות מנהלות ביניהן מלחמת סחר קשה, שבאה לידי ביטוי מרכזי בזירה הטכנולוגית. בחודש שעבר דיווחנו כי הממשל האמריקני לא אהב לגלות עסקאות ענק של אנבידיה עם סין לאספקת מעבדי בינה מלאכותית, ועל רקע זה הודיע על תקנות חדשות, שמטרתן להדק ולחזק את רשת החסימה ולהקטין עוד יותר את החורים בסנקציות שהוא מטיל בהקשר המסוים, אשר מאפשרים מכירות כאלה בהתאם לתקנות, שפורסמו לפני כשנה. התקנות החדשות, שחודדו כאמור באוקטובר, מתייחסות לטכנולוגיות ומתקני ייצור ומעבדים כאחד, כשבנוסף הוכנסו לרשימה השחורה המפורשת עוד שתי חברות סיניות לתכנון שבבים.


סין העלתה עקב הגישה הזו של ממשל ביידן התנגדויות לבקרות הייצוא של ארה"ב, שנועדו להגביל את הגישה שלה לטכנולוגיה מתקדמת כגון שבבים למחשוב קוונטי ולתחום הבינה המלאכותית – אמצעים שיכולים לשמש גם לצורך חיזוק עוצמתה הצבאית של סין.


לפי הדיווח של סוכנות רויטרס אודות המפגש אמש, פקיד אמריקני בכיר שעדכן את המדיה בפרטי השיחה אמר כי שני הצדדים "מאוד ממוקדים" בפרקטיקות AI שעלולות להיות מסוכנות או לערער את היציבות העולמית, אך אינם מוכנים להכרזה הדדית כלשהי בנדון, לפחות לא לעת עתה.


הנשיא ביידן ציין את חשיבות ה-AI בטיפול באתגרים נפוצים, ביניהם למשל שינויי אקלים ושירותי בריאות, ובמקביל הדגיש את הצורך לקבוע הנחיות ותקנות ברורות למניעת שימוש בבינה המלאכותית למטרות זדוניות. "עלינו לעבוד יחד כדי להבטיח שה-AI תפותח וישתמשו בה לטובת כולם, לא רק למען מעטים", אמר ביידן.


הנשיא שי, בתגובה, אישר מחדש את מחויבותה של סין לפיתוח AI אחראי ולשיתוף פעולה עם הקהילה הבינלאומית. הוא גם הדגיש את הפוטנציאל של הבינה המלאכותית המתקדמת של ימינו להניע צמיחה כלכלית וחדשנות, תוך הכרה בחששות האתיים סביב השימוש בה.


הדיון ה"חם" הזה על בינה מלאכותית, שקיימו מנהיגי המעצמות, מגיע בתקופה שבה גם ארה"ב וגם סין משקיעות רבות במו"פ בתחום. סין במיוחד הפכה את ה-AI לנושא בעדיפות לאומית, במטרה להפוך למובילה עולמית שתהיה בעלת יכולות AI מתקדמות. עד כה הביעה ארה"ב, לעומת זאת, דאגה לגבי שאיפות ה-AI של סין, במיוחד מהפוטנציאל לעשות בטכנולוגיה שימוש לצרכים וטעמים צבאיים. על פי הדיווחים, באופן שאמור להרגיע דאגות כלל עולמיות, שני המנהיגים הסכימו ביניהם כי שימוש בבינה מלאכותית בפעולות צבאיות או גרעיניות ייצור סיכונים אמיתיים לאנושות.


לפי פרשנים, על אף המתח הבסיסי בין המדינות והעובדה שלא יצאה מהשיחה הצהרה משותפת רשמית לשת"פ בעניין ה-AI, פגישת ביידן-שי סימנה בכל זאת נכונות לדיאלוג בונה בין המעצמות בנוגע לטכנולוגיה החדשנית, ואולי אף מעבר לה.


הפגישה הדגישה גם את מערכת היחסים הייחודית בין ארה"ב לסין – שתיים מהמדינות החזקות בעולם. על אף ששתי המדינות נמצאות לעתים קרובות במחלוקת, הן בכל זאת קשורות זו בזו כלכלית ופוליטית. העיסוק המשותף בבינה המלאכותית משקף הכרה בתלות ההדדית הזו, ועניין משותף בעיצוב העתיד של הטכנולוגיה המהפכנית הזו.


נפגשו ודנו גם ב-AI. ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב ושי ג'ינפינג, נשיא סין.


הפוסט הנשיאים ביידן ו-שי נפגשו ודנו בין השאר בבינה מלאכותית הופיע ראשון באנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיותהאחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
שליחת תגובה
חוקי שליחת תגובות*
תגובות חברי האתר מאושרות אוטומטית
כותרת*
_CM_USER*
_CM_EMAIL*
_CM_URL*
הודעה*
קוד אבטחה*

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.