נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  שיקום הפה על קצה המזלג
4/1 1:38

רקע בסיסי על הטיפול הדנטלי המקיף והמורכב ביותר


לא מעט פציינטים באים ביום מן הימים אל רופא השיניים כדי לקבל טיפול דנטלי של שיקום הפה. זאת, כדי ליהנות שוב כבעבר לא רק מפעילות תקינה וקבועה של פה ושיניים בריאים, אלא גם מהיופי ומהתואם מבחינת הנראות החיצונית. עניינה של כתבה זו הוא הצורך בשיקום הפה, מהות הטיפולים הדנטליים העיקריים הבאים בגדרו – כגון שתל דנטלי לסוגיו והכתרים למיניהם – ואף אינפורמציה שיש בה כדי להקל את הבחירה ברופא השיניים שאצלו מומלץ לעשות את ההליך הדנטלי המקיף והמאתגר של שיקום הפה.


כדי לשפוך מעט אור על ההליך הרפואי הדנטלי של שיקום הפה על כל הכרוך בכך שוחחנו עם רופאי השיניים הוותיקים, שעימם נמנים מומחים לכירורגיית פה ולסת, לשיקום הפה ולאורתודונטיה (יישור שיניים), והם מעניקים את שירותיהם במרפאת העמקים בעפולה. מרפאה זו מתאפיינת בניצול מרבי של מיטב השיטות, הטכנולוגיות, המכשור, הציוד (לרבות ציוד רנטגן דיגיטלי), האביזרים והחומרים המודרניים והבדוקים ביותר בענף רפואת השיניים. רופאי השיניים המומחים במרפאת העמקים מעניקים את כל ההליכים הרפואיים הדנטליים – לרבות שיקום הפה לסוגיו – למטופלים בגיל הילדות, הנעורים, הבגרות והזיקנה. זאת ועוד, מרפאת העמקים בעפולה מתאפיינת בהענקת ליווי צמוד לכל אורך הטיפול ואף לאחר מכן, וגם במתן יחס אכפתי וטיפול מיטבי באופן יחידני (אינדיבידואלי), והכול – בהתאמה מדוקדקת מרבית של תוכנית הטיפול האינדיבידואלית לצורכי הפציינט, ובהתחשבות האופטימלית האפשרית לא רק במאפייניו האישיים הקליניים, הפיזיים והמנטליים, אלא גם במאפייני סביבתו, ביכולותיו וברצונותיו.


ראשית כול, תודה רבה לכם על הרצון הטוב ועל הנכונות להתראיין. השאלה הראשונה, ברשותכם, היא מה בא בגדרו של ההליך הרפואי הדנטלי הידוע בכינויו שיקום הפה?


רוב האזרחים הנמנים עם קבוצות האוכלוסייה הבוגרת כבר ראו מגוון מודעות פרסומת על הענקת טיפולים לצורך שיקום הפה בערוצי המדיה השונים או ברשת האינטרנט. לגופו של עניין, חשוב מאוד לדעת כי שיקום הפה הינו מונח רחב בתכלית שעניינו טווח גדול ביותר ועשיר מאוד של פרוצדורות רפואיות דנטליות לא מעטות שבאו לשדרג את המצב הדנטלי כך שיתקרב ככל האפשר למצב הרגיל, השגרתי והבריא שהיה מלכתחילה. זאת, לא רק מבחינה פונקציונלית גרידא, אלא גם מבחינת היופי החיצוני. אם כן, הטיפול לצורך שיקום הפה יכול להיות כרוך בעריכתם של כלל ההליכים הרפואיים הדנטליים אשר ישנם בנמצא. לדוגמה: שיניים תותבות, שתלים דנטליים לסוגיהם (לרבות ההליכים הרפואיים הכירורגיים שהם עשויים להצריך במקרים מסוימים), גשרים וכתרים, מתן פתרון לקשיי סגר, וכן טיפולים הקשורים לפן האסתטי של נראות השיניים מבחינה חיצונית דוגמת ציפויי חרסינה והלבנות שיניים, ועוד הרבה. צוות הרופאים המומחים במרפאת השיניים מתייעצים זה עם זה לפי הצורך ומחליטים במבט רחב מהי תוכנית הטיפול הספציפית האופטימלית עבור הפציינט המסוים. הדבר נעשה על בסיס בדיקות, סריקות ותצלומים ייעודיים ועוד פרוצדורות בירור רפואיות ייעודיות מקדימות שנערכו מלכתחילה אך ורק לצורך התאמתו האופטימלית של הטיפול בקליניקה.


https://kol-haifa.co.il/wp-content/uploads/2022/01/העמקים-300x214.png 300w, https://kol-haifa.co.il/wp-content/uploads/2022/01/העמקים-768x547.png 768w" sizes="(max-width: 914px) 100vw, 914px" />
קרדיט: מרפאת העמקים, רופא שיניים בעפולה בצפון.

בעצם, מה בא בגדר שתל דנטלי ובמה מדובר?


השתלתו של שתל דנטלי היא הליך רפואי דנטלי מקובל מאוד בתחום שיקום הפה. מי שלא קיבל מעודו טיפול שעניינו שתל דנטלי או שאינו מכיר אדם שעבר טיפול זה יכול להתבלבל בין ההליך הרפואי הדנטלי הנערך לשם השתלת שתל דנטלי ובין ההליך הרפואי הכירורגי שמבוצע לשם השתלת כליה או כל חלק גוף אחר שאפשר לתרום. למעשה אין כאן איבר שנתרם, אלא יש כאן אך ורק בורג העשוי מטיטניום ובו שני סוגי הברגה. סוג ההברגה האחד מאפשר להבריג את הבורג לעצם הלסת, וסוג ההברגה השני מאפשר גם להבריג (בשלב הבא) אל השתל את הקונסטרוקציה שמעליה יוצמד הכתר.


לפיכך, ברור שבשונה מן ההליך הכירורגי הסבוך, המורכב והקשה שעניינו השתלת איברים קלסית, השתלת שתל דנטלי אינה מצריכה פרוצדורות רפואיות כדי לבדוק אם השתל לא נדחה ואינה מצריכה שימוש בתרופות לאורך כל תקופת החיים שנותרה אחרי ההשתלה. לאמיתו של דבר, בהשוואה להשתלת איברים קלסית כאמור אפשר לומר בלא צל של ספק כי השתלת שתל דנטלי הינה הליך רפואי דנטלי בלתי מסובך שאינו אורך זמן רב, ואין הוא צופן בחובו סיכונים ניכרים. עם זאת, כדאי לזכור שהשתלתו של שתל דנטלי בתוך עצם הלסת עלולה להצריך השקעת זמן בקנה מידה של חודשים, שכן זוהי תקופת ההחלמה הנחוצה בדרך כלל לעצם הלסת לאחר הליך רפואי דנטלי זה. אך חשוב להביא בחשבון כי בתנאים מסוימים (שיפורטו בהמשך הדברים) אפשר להשתיל שתלים דנטליים, להבריג לתוכם את הקונסטרוקציה ולהצמיד לה כתר זמני באותו היום כך שנשאר רק להחליף את הכתר הזמני ולקבוע במקומו כתר קבוע לאחר תקופה מסוימת לפי החלטת הרופא המטפל (ובשפה המקצועית נקראת פרוצדורה רפואית דנטלית זו בשם “העמסה מיידית”). אבל הדבר מותנה ותלוי בכך שעצם הלסת אצל המטופל אשר הינו מועמד לקבלת הטיפול האמור של “העמסה מיידית” אכן תתאפיין במסת עצם מספקת ובמצב קליני תקין דיו. לפיכך, אין לשכוח כי לא כל מטופל יכול לקבל טיפול כזה, ומחובתו של רופא השיניים לברר מה בדיוק מצבה של עצם הלסת קודם שיכריע בשאלה האם אפשר לערוך “העמסה מיידית” במקרה הספציפי של המטופל המסוים אשר הינו מועמד לעבור את ההליך הרפואי הדנטלי הזה.


מה בא בגדרו של כתר?


כתר דנטלי הינו כותרת שן מלאכותית המוצמדת לשתל דנטלי או לשן טבעית שכותרתה ניזוקה עד כדי כך שאי-אפשר לטפל בה אלא יש להחליפה. מכאן, שהכתר הדנטלי הוא חלק חשוב מאוד ברפואת השיניים בכלל, ובהשתלת השיניים בפרט.


אילו סוגי כתרים ישנם בנמצא?


כיום אפשר למצוא מגוון גדול ועשיר של כתרים דנטליים למיניהם. יש לדעת כי כל כתר מתאפיין במעלות ובמגרעות אלו ואחרות הן לעניין החומר – או תמהיל החומרים – שמהם ייצרו אותו, הן לעניין יציבותו וחסינותו בפני שחיקה ושאר גורמי נזק, הן לעניין חוזקו, הן לעניין יופיו ונראותו החיצונית (לרבות תואם והרמוניה אסתטית עם שאר השיניים בכלל ועם שאר השיניים בסביבתו הקרובה בפרט), הן לעניין עלותו. הכתרים המסורתיים שבהם נעשה שימוש זה זמן רב ברפואת השיניים הם כתרים המיוצרים ממתכות שונות – או מתמהילים שונים של מתכות – ויש קורלציה חיובית בין העלייה בשיעור המתכות האצילות (החזקות, היציבות והחסינות ביותר בפני נזקים) שמהן עשוי הכתר ובין האמרת מחירו. אבל כדאי לדעת שאפילו אם ייעשה שימוש בכתר המתכת הטוב ביותר והיקר ביותר (רוצה לומר: כתר שבו ריכוז המתכות האצילות הינו הגבוה ביותר שבגדר האפשר) ואפילו אם יתאפיין כתר זה בציפוי החרסינה הטוב ביותר שבנמצא – ציפוי שהודות לו יהיו נראותה החיצונית של השן ואף ההרמוניה האסתטית שלה עם שאר השיניים שואפות לשלמות – במשך הזמן ייתכן שבגין החומר המתכתי שממנו עשוי הכתר ייראו על החניכיים כתמים שונים בגוני אפור. אך כיום רופאי השיניים יכולים בהחלט להתמודד בהצלחה רבה עם בעיה זו הודות למגוון אמצעים מודרניים יעילים מאוד שבהם אפשר לעשות שימוש ברפואת השיניים.


https://kol-haifa.co.il/wp-content/uploads/2022/01/העמקים2-300x168.png 300w" sizes="(max-width: 338px) 100vw, 338px" />
קרדיט: מרפאת העמקים, רופא שיניים בעפולה בצפון.

האם ניתן כיום לספק את הצורך ביופי ובהרמוניה האסתטית במקביל לסיפוק הצורך הרפואי והתפקודי ולעמידה בדרישות בטיחות מחמירות?


מרפאות השיניים העכשוויות מתאפיינות בהדגשת הצורך להעניק טיפול בטיחותי ויעיל יותר ומכאיב פחות, וכן חזות חיצונית יפה והרמונית יותר בהתחשב במרכיב הנראות החיצונית של אזור השיניים והפה. לפיכך, במרפאות השיניים רווח כיום השימוש בכתרים שאינם כוללים מתכת, אלא הם עשויים מזירקוניה, קרי: חומר מינרלי חזק ביותר שהינו יציב וחסין מאוד בפני פגיעות שונות. יש לציין כי כתרים אלו משווים לשיניים חזות חיצונית נאה ביותר. כמו כן, במרפאות השיניים כיום אפשר להשתמש גם בכתרי EMAX. כתרים אלו, העשויים מזכוכית ומחרסינה, נחשבים לכתרים המתקדמים, המודרניים והנאים ביותר, אלא שיחסית לשאר הכתרים עולים הם בדמים מרובים. במרפאות השיניים כיום ניתן לערוך גם הליכים רפואיים דנטליים של הלבנת שיניים מהירות ויעילות ביותר בטכנולוגיות מתקדמות, וכן להשתמש בציפויי חרסינה בגוונים שונים, שהינם מקובלים ביותר לצורך שיקום הפה – או תיקון שברים ופגיעות אחרות בשן – וגם לצורך טיפולים הניתנים מטעמי יופי ונראות חיצונית. עם הדוגמאות המובהקות לטיפול אסתטי באמצעות ציפויי חרסינה נמנה שיפור חזותן החיצונית של שיניים שיש במיקומן כדי ליצור פגם אסתטי או שיפור המראה של שיניים עם גוני צבע בלתי שכיחים בגין גורמים גנטיים או בשל צריכת-יתר של משקאות דוגמת קפה או תה או עקב צריכת מוצרי עישון, וכו’.


במה שונה שיקום הפה משאר הפרוצדורות הרפואיות הדנטליות הנוהגות ברפואת השיניים?


ככלל, אין צורך להגיע לקליניקה של רופא השיניים יותר מפעם אחת או לכל היותר פעמיים כדי להשלים את עריכתם של הליכים רפואיים דנטליים משמרים דוגמת סתימה או טיפול עצב (הידוע יותר בשם טיפול שורש). אך כאשר מן ההכרח לבצע את ההליך הרפואי הדנטלי של שיקום הפה אין מנוס מעריכת מספר בלתי מבוטל של ביקורים בקליניקה של רופא השיניים. זאת, משום ששיקום הפה הינו לא רק הליך דנטלי הכולל מספר שלבים, אלא הוא מצריך פרקי זמן ניכרים לצורך הבראתן של רקמות שונות (כמו למשל עצם הלסת לאחר החדרת השתל הדנטלי לתוכה כאמור). לפיכך, עקב מספרם הרב (יחסית) של הטיפולים הסבוכים – ועקב עלותם הגבוהה של החומרים שבהם יש להשתמש – מחירו של הליך דנטלי של שיקום הפה עולה בהרבה על מחירם של טיפולים כגון סתימות או אף טיפולי שורש. חשוב לזכור כי בחלקים החיוניים ביותר (“חלקי הליבה”) של ההליך הדנטלי של שיקום הפה אי-אפשר לחסוך כלל בהוצאות, אם כי במספר בלתי מבוטל של חלקים אחרים בהליך הדנטלי של שיקום הפה ניתן גם ניתן לצמצם את עלויות הטיפול כדי להימנע מהוצאות שאפשר לוותר עליהן בלא לגרוע דבר מאיכות הטיפול העיקרי.


לסיום, האם תוכלו לפרט מהם מאפייניה העיקריים של מרפאת השיניים האידאלית לעריכת ההליך הדנטלי של שיקום הפה?


ראשית חוכמה, מומלץ ביותר שלא להישבות בקסמה של הצעת מחיר הנמוכה באופן ניכר מהצעות מחיר מקבילות עבור טיפול דומה. זאת, משום שבתחום זה בדרך כלל מי שמתפתה לשלם את המחיר הזול המופיע בהצעות כאלה עשוי לשלם מחיר יקר ביותר ככל שאמורים הדברים בחוזקו ובעמידותו של השתל הדנטלי או של הקונסטרוקציה המורכבת עליו (או בכל אלו גם יחד), בטיב המכשור, הציוד, האביזרים והחומרים, וכפועל יוצא מכך – באיכות הטיפול ובנראותו החיצונית ועוד הרבה. לפיכך, תמיד כדאי מאוד להשוות בין הצעות מחיר המתאפיינות במחיר אחד עבור חלקי הטיפול העיקריים שבהם אין אפשרות לחסוך בעלויות, אך זאת בצירוף כמה אופציות של תמחור לעניין שאר השלבים שאינם שלבי הטיפול העיקריים. כך אפשר לצמצם את עלות הטיפול לפי העדפותיו האינדיבידואליות של כל מטופל בלא לפגוע בטיב הטיפול העיקרי. עוד כדאי לבחור דווקא במרפאת שיניים אשר רופאי השיניים המומחים בה הינם עתירי ניסיון בתחום הרפואי הדנטלי המורכב והסבוך של שיקום הפה ומקפידים להשתמש במיטב השיטות, הטכנולוגיות, המכשור, הציוד, האביזרים והחומרים המודרניים, החדשניים והבדוקים ביותר שבנמצא בבואם להעניק את ההליך הרפואי הדנטלי של שיקום הפה.


זאת ועוד, כדאי לקבל טיפול של שיקום הפה דווקא במרפאת שיניים שבה מעניקים את כל ההליכים הרפואיים הדנטליים והשירותים הנלווים להם באותו מקום, לרבות מעבדת שיניים וטכנאי שיניים הפועלים ליד מרפאת השיניים ולמעשה נמנים הם עם עובדיה. ייתכן שאין בנמצא מרפאות שיניים רבות היכולות להשתבח ביכולת להעניק את מכלול השירותים תחת קורת גג אחת, אך בחירה בקליניקה כזו יכולה להביא לחיסכון ניכר בזמן המתנה וטיפול, ובמקרים מסוימים אפילו לצמצם את מספר הטיפולים ההכרחיים. כדאי גם להגיע למרפאת השיניים עצמה כדי להתרשם אם אכן התחושה שמעוררת השהייה במרפאה אכן הינה תחושה טובה ונוחה, ולראות אם כל אנשי הסגל (מבכיר הרופאים ועד אחרון העובדים הזוטרים) מעניקים יחס אישי ומנומס, וכן שירות יעיל, מסור, מקצועי וממוקד לקוח כדי להתאים באופן פרטני ויחידני את תוכנית הטיפול האידאלית לכל מטופל ומטופל.


רופאי השיניים המומחים במרפאת העמקים מגיבים על פניות הציבור בפורום הלבנת שיניים בפורטל “שאל את הרופא”.


עוד אינפורמציה ניתן למצוא באתר הבא:


https://www.haamakem-dental-clinic.com


 


 


הפוסט שיקום הפה על קצה המזלג הופיע לראשונה ב-מקומונט חיפה - קול חיפה חדשות מקומיות של חיפה.האחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
שליחת תגובה
חוקי שליחת תגובות*
תגובות חברי האתר מאושרות אוטומטית
כותרת*
_CM_USER*
_CM_EMAIL*
_CM_URL*
הודעה*
קוד אבטחה*

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.