נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  מג״ד התקשוב של אוגדת עזה: "הוכחנו בשומר החומות מהי הגנה מבוססת דיגיטל"
10/6 7:21

"התזמון היה מצוין: במקרה, שבוע לפני הלחימה במבצע שומר החומות סיימנו להקים חמ"ל חדש ורב ממדי לאוגדה. מאות ה-'לקוחות' שלו קיבלו מחשבים חדשים, שבהם הוטמעו כל האפליקציות והשירותים המבצעיים שלהם הם נדרשו. בחלוף כמה ימים, החמ"ל הדיגיטלי, כמו שאר פעולות גדוד התקשוב של אוגדת עזה, הוכיחו מעל לכל ספק: הדיגיטל בצבא עובד", כך אמר סא"ל עידן חרירי, מפקד בשור, גדוד התקשוב של האוגדה, בראיון בלעדי לאנשים ומחשבים.


סא"ל חרירי, בן 36, החל בתפקידו בספטמבר האחרון. לפני כן הוא שימש מג"ד תקשוב באוגדה 80, שאחראית על המרחב הדרומי של ישראל. בתפקידו הנוכחי הוא מפקד על מערך של מאות אנשי תקשוב, כמחציתם בגדוד והשאר בחטיבות האוגדה. הגדוד מונה חמש פלוגות: האחת, פלוגת מרחב, אחראית על אתרי התקשוב, שבהם יש מערכות IT ורשתות תקשורת, והיא עוסקת בחיבור המערכות ובתחזוקה שלהן. השנייה, פלוגת הפעלה, אחראית על הפעלת חמ"ל האוגדה ומטפלת בכלל הממדים: תת קרקעי, קרקעי ואווירי.


"החמ"ל סוגר מעגלים", אמר סא"ל חרירי. "הוא יודע 'לקבל' כל סוג אירוע, ולטפל בשילוב נתונים מודיעיניים ומבצעיים, כדי לצמצם את זמן ה-'מהחיישן ליורה' (Sensor2Shooter). השימוש בחמ"ל במערכות ה-IT העלה את רף היעילות של האוגדה. סוף סוף יושבי החמ"ל רואים את הכול בתמונה אחת גדולה, במקום אחד, באופן רב ממדי ורב זרועי – מודיעין, תקשוב ושאר זרועות צה"ל השונות".


חיילים בגדוד התקשוב של אוגדת עזה בזמן מבצע שומר החומות. צילום: דובר צה"לhttps://www.pc.co.il/wp-content/upload ... -2021-06-08-a-300x210.jpg 300w" sizes="(max-width: 600px) 100vw, 600px" />

חיילים בגדוד התקשוב של אוגדת עזה בזמן מבצע שומר החומות. צילום: דובר צה"ל


לדבריו, "זה מכפיל כוח: ייעלנו את העבודה ב-60%-70%. הכנסנו מערכות IT חדשות. המשתמשים עבדו במהלך שומר החומות באופן שוטף והמערכות תקשרו ביניהן, אף שהיו גרסאות שונות שלהן, כי פעלנו לשדרוגן ולתאימות ביניהן. במהלך הלחימה הפעלנו את כל סוגי המערכות בו זמנית. בשונה מצוק איתן, המערכות היו רציפות, והמשתמשים חוו תקשורת תקינה ושינוע נתונים רציף".


הפלוגה השלישית היא פלוגת השו"ב (שליטה ובקרה), שאחראית על ניטור. "דאגנו למניעת נפילות ולשרידות מרבית, עם גיבוי תמידי", אמר סא"ל חרירי. "ניטרנו את המערכות גם תוך כדי הלחימה, מהחמ"ל ועד לקצוות, וכשהגענו לקיבולת של 70%-80%, שדרגנו את הרשתות לרוחב פס מוגדל. הפעולות היו שקופות למשתמשים, כולל ללוחמים שבטנקים. דאגנו להיות פרו-אקטיביים ככל הניתן".


שתי פלוגות נוספות הן פלוגת הכשירויות, שעוסקת בחלוקת אמצעי התקשוב ובווידוא שהם כשירים, ופלוגת המפקדה של הגדוד, שאחראית על הלוגיסטיקה והמנהלה. שתי פלוגות תקשוב נוספות נמצאות בחטיבות האוגדה.


חיילת בגדוד. צילום: דובר צה"לhttps://www.pc.co.il/wp-content/upload ... -at-18.05.09-300x200.jpeg 300w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... -at-18.05.09-768x512.jpeg 768w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... at-18.05.09-1024x682.jpeg 1024w, https://www.pc.co.il/wp-content/upload ... -at-18.05.09-154x103.jpeg 154w" sizes="(max-width: 1600px) 100vw, 1600px" />

חיילת בגדוד. צילום: דובר צה"ל


"מבצע שומר החומות התבסס ברובו על האינטרנט המבצעי"


הענן בצה״ל הוא חלק מתוכנית צה"ל רשתי, שנועדה לבנייה של תשתית אינטרנט מבצעית צה"לית, שמשתפת מידע מבצעי ומודיעיני בין הזרועות. מדובר בארכיטקטורה המאפשרת יכולות חדשות, מעבר לענן תומך לחימה, לרבות ענן מבצעי, ואלה מאפשרים לצבא לעבור למודרניזציה אחרת בתחום ה-IT. האינטרנט המבצעי הוא פלטפורמה שמביאה את צה"ל ממצב של ריבוי מידע לאיחודו. "המבצע האחרון היה מבוסס על האינטרנט המבצעי", אמר סא"ל חרירי, "והוא תפקד בצורה נהדרת. האוגדה היא צרכן משמעותי שלו".


"ללוחמים בשטח", הסביר, "סיפקנו מערכות קשר-רדיו מוצפן, משואה, בגרסאות 700 ו-750. הלוחמים קיבלו טאבלטים עם מפות ועליהן מידע בזמן אמת, כולל התרעות צבע אדום. הדרגים השונים קיבלו 'שושן אדום' – טלפון סלולרי מוצפן, שהחליף את 'ורד הרים', עם יכולות דיבור, צ'ט מבצעי ואפשרות לראות תמונות ו-וידיאו בזמן אמת".


לסיכום הוא אמר כי "בלחימה למדנו שהדברים עובדים יחד בצורה טובה. יש אמון במערכות ובלחימה מבוססת מערכות IT. עבר זמנם של השקפים והטושים. כיום, הלחימה מבוססת רשת ומערכות. בשל עבודת חטיבת ההגנה בסייבר שבאגף התקשוב, המערכות פעלו ברציפות ולא הותקפנו בסייבר. העמדנו לרשות האוגדה מערך תקשוב מתקדם – ואנחנו נערכים לעתיד".


סא"ל עידן חרירי, מפקד בשור, גדוד התקשוב של אוגדת עזה. צילום: דובר צה"לhttps://www.pc.co.il/wp-content/upload ... -2021-06-09-a-300x210.jpg 300w" sizes="(max-width: 600px) 100vw, 600px" />


הפוסט מג״ד התקשוב של אוגדת עזה: "הוכחנו בשומר החומות מהי הגנה מבוססת דיגיטל" הופיע ראשון באנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיותהאחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
שליחת תגובה
חוקי שליחת תגובות*
תגובות חברי האתר מאושרות אוטומטית
כותרת*
_CM_USER*
_CM_EMAIL*
_CM_URL*
הודעה*
קוד אבטחה*

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.