נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  כך נוהל פרויקט ההתנדבות של אימוץ רופאים בזמן הקורונה – ומה ניתן ללמוד מזה?
20/5 0:27

עדי כרמון סקופ, אשת היי-טק, יזמה את פרויקט "אמץ רופא.ה". צילום: פרטיhttps://www.pc.co.il/wp-content/uploads/2020/05/עדי-כרמון-סקופ-300x210.jpg 300w" sizes="(max-width: 600px) 100vw, 600px" />


משבר הקורונה הביא עימו שורה ארוכה של מיזמים, שביטאו את תחושת הערבות ההדדית וההוקרה לצוותים הרפואיים שהיו בחזית המאבק במגיפה.


אחד המיזמים הוא פרויקט "אמץ רופא.ה". הרעיון היה לחבר בין קהילות של מתנדבים לבין רופאים וצוותים רפואיים בתקופת משבר הקורונה ולסייע להם בכל מה שהם צריכים מעבר לעבודה בבית החולים.


את הרעיון הגתה עדי כרמון סקופ, אשת היי-טק במקצועה, שאינה קשורה לתחום הרפואה בדרך כלשהי, בימים הראשונים של המשבר, ב-17.3, לאחר שצפתה בטלוויזיה ושמעה על המחסור בציוד בסיסי בחלק מבתי החולים ועל הקשיים שאיתם מתמודדים הצוותים הרפואיים מעבר לעבודה הרפואית השוטפת. "מהר מאוד הבנתי, שאנו בפתחו של אירוע הרבה יותר גדול ממה שניתן לשער, משהו שלא חווינו עד כה", היא אומרת. "המסקנה הייתה שיש לעשות הכל כדי לרתום את הציבור הישראלי לסיוע לאנשים האלה".


השלב הראשון היה הקמת קבוצה בפייסבוק, תחת השם "אמץ רופא.ה", ובו ביקשה להשתבץ לאימוץ רופא או איש צוות רפואי על מנת לתמוך בכל צרכיו האישיים בהתנדבות, כמו שמרטפות, בישולים ועזרה עם בעלי חיים.


"ההיענות הייתה מדהימה", מספרת כרמון סקופ בשיחה עם אנשים ומחשבים. "בתוך שעתיים כבר נרשמו עשרות מתנדבים ורופאים, והתחלנו עם השידוכים. תוך שבועיים תמך הפרויקט ב-20 בתי חולים, שידך בין 1,000 רופאים למאמצים, עם צי של 4,000 מתנדבים מכל רחבי הארץ.


אבל הסיפור בכתבה זו אינו על הפרויקט ,שזכה לסיקור תקשורתי רחב בארץ ובעולם. מבחינתה של כרמון סקופ, מה שמעניין לא פחות הוא הדרך שבה נוהל המיזם, שדורש שליטה וניהול על אלפי אנשים. המתודולוגיה המקובלת בסוג כזה של פרויקטים היא שורה של תהליכים מורכבים, שכוללים פיילוט וגיוס צוותים, דבר שלא היה כמובן ריאלי במקרה זה. במודל הניהול שכרמון יצרה, שם המשחק היה ביזור והאצלת סמכויות, מודל שאינו מקובל כל כך בפרויקטים רחבי היקף כמו מיזם זה.


אם ננסה לתאר את המודל בצורה ציורית, אפשר לומר, שבפועל המיזם הורכב מתצורה של רשתות ביטחון, כאשר בראש כל רשת עומד אדם אחד, שמחובר לרשת אחרת, וכל הרשתות מחוברות ביניהן. כל נקודה ברשת מטפלת רק בבעיה אחת, שלא תדרוש מאמץ גדול מדי, כאשר הרכזים בשטח, האחראים על קבוצה, מתאמים את הטיפול בבעיה למי שביקש אותה.


"לכל רופא שנרשם הוצמד מתנדב, שגויס על ידי אותו רכז באזורו. לכל מחלקה בבית חולים צוות גם מתנדב, המסייע לכל הרופאים באותה מחלקה, ולכל אזור או עיר היה רכז אחד שמחובר לרכזי בתי החולים", מסבירה כרמון.


כרמון סקופ עצמה ענתה למאות פניות בווטסאפ או במייל שהגיעו אליה, וטיפלה בחריגים, וכמובן במעקב ובקרה על הפעילויות הרבות שהתרחשו בו זמנית בכל רחבי הארץ ולא בתפעול וניהול כל אחד מהמתנדבים. כיום היא משוכנעת, כי שיטת הניהול המבוזרת היא הדרך היחידה שבה יכלה ליישם את הרעיון שעלה במוחה לגמרי במקרה, בערב אחד של צפייה בטלוויזיה. כרמון סקופ ניהלה את הפרויקט יחד עם שלושה מתנדבים: רות פולצ'ק, טל לאופר ואביעד שליין.


"לדוגמה", היא מספרת, "מתנדבת באחד ממושבי השרון אימצה רופא שגר בסביבתה, והמשימה שלה הייתה לדאוג, שבכל יום יגיע לביתו של הרופא אוכל שבישלו המתנדבים. היא פרסמה ברשתות שלה וציוותה את המתנדבים לפעילות. הדיווח נעשה באמצעות כלים של גוגל Sheets לדוגמה, שהיו שקופים ופתוחים לכל מי שהתנדב, וכך התאפשרה בקרה יעילה.


במקום אחר, גילו מתנדבים שלרופא יש בעיה למצוא חניה כשהוא חוזר הביתה אחרי משמרת ארוכה. מיד נמצאו אנשים שפינו לו את החניה שלהם, הפרטית או ברחוב סמוך למקום מגוריו. במקרים אחרים דאגו המתנדבים לגייס רכב שכור מחברות שתרמו למיזם. או, למשל, עובדי היי-טק שיש להם תקציבים לארוחות כמו תן ביס, והם עבדו ממילא בבית - תרמו את יתרות התן ביס שלהם לצורך משלוחי ארוחות למחלקות בבתי החולים.


"אנחנו לא עמותה רשומה, ולכן לא התעסקנו בכסף, אלא בתרומות שווות כסף מבעלי עסקים, וברות, שגילו התלהבות להירתם למשימות", אומרת כרמון סקופ.


כאמור, כרמון סקופ היא אשת היי-טק, ובין היתר היא בתו של אריה סקופ, המנכ"ל לשעבר של מיקרוסופט ישראל, וכיום מובילה מיזם של טכנולוגיה מבוזרת על בסיס בלוקצ'יין. מבלי שהתכוונה לכך, הפרויקט "אמץ רופא.ה" היה במידה רבה שדה ניסוי רחב היקף, שהביא לתובנות ומסקנות רבות.


ואם נחזור לנושא של ניהול פרויקטים, כרמון סקופ מסכמת ואומרת, כי "הדרך הנכונה לטפל בפרויקטים רחבי היקף מבוזרים כדוגמת הפרויקט שלנו היא כמה שפחות ריכוזיות, והיא בוודאי נכונה לשעת חירום. הניהל הריכוזי אינו יכול להיות יעיל".


 


הפוסט כך נוהל פרויקט ההתנדבות של אימוץ רופאים בזמן הקורונה – ומה ניתן ללמוד מזה? הופיע ראשון באנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיותהאחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
שליחת תגובה
חוקי שליחת תגובות*
תגובות חברי האתר מאושרות אוטומטית
כותרת*
_CM_USER*
_CM_EMAIL*
_CM_URL*
הודעה*
קוד אבטחה*

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.