נט2יו - איכות ברשת משנת 2004
  "עובדי ההיי-טק – הנוודים של העולם המודרני"
7/8 6:18

מירב קינן, מנכ"לית איגוד ההיי-טק בהתאחדות התעשיינים. צילום: אבי לויhttps://www.pc.co.il/wp-content/upload ... /08/meirav600-300x210.jpg 300w" sizes="(max-width: 600px) 100vw, 600px" />


"לפני הכל, המדינה צריכה לטפל בביורוקרטיה המכבידה על צמיחת חברות ומשתקת את החדשנות, ולהתמקד בהצמחה של חברות ישראליות 'שלמות', המנוהלות בשלמותן מישראל", כך אמרה מירב קינן, מנכ"לית איגוד ההיי-טק בהתאחדות התעשיינים.


בראיון לאנשים ומחשבים היא יוצאת נגד החסמים ומדברת על מגמות מרכזיות בהיי-טק הישראלי, בהן בריחת המוחות המתמשכת. לדבריה, "אנחנו, באיגוד, פועלים לענות לצורך הקיים בכוח אדם איכותי, בעלות תחרותית מול מקומות דומים בעולם. יש מחסור בבוגרי מקצועות טכנולוגיים במערכת החינוך ובאקדמיה, בשילוב עלות העסקה גבוהה, בריחת מוחות לחו"ל וגידול במיקור-חוץ. הבעיה היא שעובדי ההיי־טק הם הנוודים של העידן המודרני, ויכולים ומעתיקים את פעילותם למדינות אחרות יחסית בקלות".


קינן התריעה כי "מערכת החינוך לא מייצרת מספיק מהנדסים במקום המהנדסים מברית המועצות לשעבר, שבגרו ויוצאים לפנסיה. אנחנו נמצאים בזמן קריטי וחייבים לפעול כעת כדי לעשות דברים בצורה נכונה. צריך לייעל את מערכת החינוך בתחומי האנגלית והמתמטיקה, לייצר שיתוף פעולה מלא בין האקדמיה לתעשייה ולפעול לעוד ועוד שיתופי פעולה בינלאומיים".


היא דיברה בראיון גם על הפעולות שמבצע האיגוד למען תעשיית ההיי-טק הישראלית. קינן אמרה כי "אנחנו פועלים לקידום הצמיחה הכלכלית של חברות על ידי ייצוג שלהן מול הממשלה, הכנסת והרשויות המקומיות, בשיתוף פעולה עם אקו-סיסטם נרחב, רשות החדשנות, מכון התקנים, מכון היצוא, מכללות, אוניברסיטאות ועוד. אבל, בראש וראשונה, לקראת 2020, האתגר המרכזי של האיגוד הוא לייצר שיתופי פעולה בין חברות ההיי-טק לחברות התעשייה המסורתית בישראל וליצור ערך לענף, שהוא אחד מעוגני הכלכלה הישראלית".


"ההיי-טק הישראלי צומח - אבל נתקל בקשיים רבים"


"בשנים האחרונות", ציינה קינן, "תעשיית ההיי-טק בארץ צמחה בצורה ניכרת. יחד עם זאת, היא ניצבת בפני קשיים רבים, שמונעים ממנה למצות את מלוא הפוטנציאל, בעוד הסביבה הבינלאומית מהווה קרקע פורייה ואטרקטיבית להעברת חלק מהפעילויות הכלכליות של חברות אלו לחו"ל. כבר כיום, רבע מהחברות מדווחות כי הן בוחנות התרחבות בחו"ל על חשבון פעילותן בישראל, וכ-21% כבר עושות זאת. ישראל מאבדת את היתרון התחרותי שלה ועולה החשש שחברות יעבירו חלק ניכר מאוד מפעילותן מכאן. זה יהווה אסון לתעשיית ההיי-טק הישראלית ולתוצר הישראלי בכלל, מאחר שהוא יפגע משמעותית בקצב הצמיחה של המשק".


מה אתם עושים לצורך כך?

"אנחנו מקדמים פתרונות שיביאו לכך שחברות יישארו 'שלמות' בישראל, על ידי פעילות בנושא גיוס הון לטובת חברות אלה, שנסמכות בעיקר על מימון זר".


קינן התריעה ש-"החלטת המדינה להשקיע תקציבים גדולים בחברות רב לאומיות ובעידוד סטארט-אפים היא חשובה ומבורכת, החלטה שמפתחת את ההיי-טק ואת תדמיתה של ישראל בעולם, אבל היא משאירה את החברות ה-'שלמות' שקיימות בארץ ללא תקציבים למטרות פיתוח פעילות מו"פ ושיווק. לחברות ה-'שלמות' בישראל יש קושי מיוחד בגיוס הון. בעוד שהסטארט-אפים הישראליים ממומנים על ידי קרנות הון-הסיכון ורשות החדשנות, החברות ה-'שלמות' נאלצות 'להסתפק' בעיקר במקורות מימון עצמיים, שמטבע הדברים הם מוגבלים, ונדרשות לפנות לגורמי הון זרים, שבתורם גורמים לכך שהחברות מאבדות את אחיזתן המקומית".


"כשאני מגיעה לכנס ואין תור בשירותי הנשים - אני מתאכזבת"


אחד הדברים שאותם מנסה קינן לקדם הוא תעסוקה רבה יותר של נשים בחברות ההיי-טק, ושהן יהיו מעורבות יותר ויתפסו מקומות בולטים יותר בהנהלות שלהן. מנקודת מבטה, הן לא מעורבות מספיק בעשייה. "תמיד כשאני מגיעה לכנס ואין תור בשירותי הנשים - אני מתאכזבת, כי אני מבינה שהגעתי לכנס שרוב אם לא כל משתתפיו הם גברים", אמרה. "נשים מנסות להספיק כמה שיותר דברים ולהצליח לבצע אותם בצורה הטובה ביותר. זה פחות עולם של נטוורקינג ובהתאם, הפעילות של הנשים בו מועטה", אמרה.


לסיכום, קינן אמרה כי "נשים חייבות להבין שיש להן מקום בתעשיית ההיי-טק הישראלית. הן יכולות לפעול בקבוצות ולהניע מהלכים שגברים לא חשבו עליהם. מה שהן צריכות הוא להיות טובות יותר בלתקשר את עצמן, להתגאות בדברים שהן עושות ולא לפחד להיות אחת מול רבים".


הפוסט "עובדי ההיי-טק – הנוודים של העולם המודרני" הופיע ראשון באנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות 
האחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.

 הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הנם של יוצרי החומר המקורי בלבד. אתר נט2יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי, עם המאמרים המלאים. אם למרות האמור לעיל, נתקלת בחשש להפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.

תגובות פייסבוק


×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.